24/08/2020
2139

Koronavirüs (Covid-19) Tedbirlerimiz

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 virüsü insanların uzun süredir evde zaman geçirmelerini beraberinde getirdi. Pandemi dönemi kapsamında tüm yaşam alışkanlıklarının değişmesi, sadece yetişkinleri değil çocukları da etkisi altına alıyor. Eğitime ara verilmesi ile birlikte çocukların sosyal yaşantıları da bir hayli kısıtlandı. Çocuklar anaokulumuza yeniden başlarken bir takım alışkanlıklarını geride bırakacak. Siz Değerli velilerimizde bu normalleşme sürecinde uymanız gereken bir takım önlemlere riayet etmenizi önemle rica ederiz.

Okulumuza evlerden oyuncak ve kitap gibi malzemeler kabul edilmeyecek.

Okulumuzda Doğum günü kutlaması yapılmayacak.

Okulumuza dışarıdan yiyecek ve içecek kabul edilmeyecek.

Velilerimiz çocuklarını bırakır ve alırken maske takmayı unutmamalı.

Velilerin çocuklarını bırakır ve alırken sosyal mesafeye uymaları amacı ile kuruluş girişine belirleyici işaretler konulacak.

Çocukların okul dışında ve okul içinde giyecekleri kıyafetleri ve ayakkabıları farklı olacak(Öneri: çocuğunuzun kıyafetinin üzerine babasının gömleğini giydirebilirsiniz okula girişinde çıkartır çıkışında tekrar giydirilip size teslim edilir.) Kuruluşa girişte, kuruluştan ayrılırken ve gün içinde 4 saatte bir çocukların ateşi ölçülecek, bir çizelge ile kayıt altına alınacak. Ateşi olan çocuklar kuruluşa kabul edilmeyecek.

Okula her girişte elleri sabunlanıp sınıflara girişi sağlanacak.

Oyuncak, kitap değişimi ve benzeri hiçbir etkinlik de yapılmayacak.

Zorunlu haller dışında kuruluşa veliler ve ziyaretçiler kabul edilmeyecek.

Kayıt kabul ve kayıt yenileme işlemleri randevulu yapılacak.

Veli toplantıları ile kuruluş içinde veya dışında yabancı kişilerin katılımı ile yapılacak organizasyonlara ara verilecek. İhtiyaç olması halinde veli görüşmeleri sanal ortamda yapılacak.

Şüpheli vaka tanımına uyan personel ve çocuk tespit edilmesi ihtimaline karşı kuruluş için bir izolasyon odası oluşturulacak. Sivil savunma planlarına Kovid-19'a ilişkin güncellemeler eklenecek ve il müdürlüklerine bildirilecek.

Grip veya benzeri bulaşıcı hastalığı olan çocuklar kuruluşa kabul edilmeyecek. Kronik hastalığı olan çocuklar belirlenerek, kuruluşta çocukla ilgili gerekli tedbirler alınacak.

Çocukların birbirilerinin eşyasını kullanmasına müsaade edilmeyecek, kampet, battaniye gibi araç gereçlerin de çocuğa özel olması sağlanacak.

Çocuklara oyunlarla sosyal mesafe öğretilecek, yaşlarına uygun yöntemler kullanılarak 20 saniye el yıkamaları teşvik edilecek, düzenli el yıkama, dirseğe hapşırmak gibi doğru sağlık davranışları konusunda eğitimler verilecek.

Hastalıklar, bulaşma yolları ve dikkat edilecek hususlar, oyunlarla ve çocukların yaş ve gelişim özelliklerine uygun olarak anlatılacak.

Kuruluşa geldikten sonra gün içerisinde ateşi olduğu tespit edilen veya herhangi bir hastalık belirtisi gösteren çocuk izolasyon odasına alınacak, uygun tedbirlerle ailesine teslim edilecek. Aile, sağlık kuruluşuna yönlendirilerek sonucun takibi yapılacak.